Újat kapunk, kedvezmény hatására vásárolunk vagy csak megunjuk a korábbi, divatjamúlt darabot, emiatt cseréljük le mobiltelefonjainkat – többek kzött ezeket a megállaptásokat tette a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amelynek eredményeit a Don’t waste it szemlézte január 29-ei számában. A használt mobilok 53 százaléka legfeljebb kétéves, 85 százaléka nem idősebb ötévesnél, 32 százalékuknál pedig a csere gyakorlatilag értelmetlen, Ezek a vizsgálódás további megállapításai. A mobiltelefonok előállításához ritka nyersanyagokat használnak, a gyártás, a szállítás és a használat pedig jelentős károsanyag-kibocsátással és hulladékkal jár. Éppen ezért aggasztó, hogy aránylag kevés időt töltenek el egy tulajdonosnál. A lecserélt készülékeknek csupán 26 százaléka veszett el, tört össze vagy avult el menthetetlenül. 35 százalékuk elromlott vagy az akkumulátor szorult volna cserére, de 32 százalékuknál semmilyen probléma nem volt, még teljes értékűen használhatók voltak.
Aggasztó az is, hogy a készülékek igen jelentős mennyisége végzi a települési szilárdhulladékban. Fontos tudni, hogy az NMHH “Netre fel!” készülékcsere-programjában az elavult, 4G-s hálózatra kapcsolódni nem tudó mobilokat állami támogatás mellett újabbra lehet cserélni, a kereskedőknél leadott készülékeket pedig újrahasznosítják.- olvasható a hatóság közleményében.
https://www.dontwasteit.hu/2022/01/29/tul-konnyen-szabadulunk-meg-a-mobiljainktol/