Leaglábbis ezt szeretnék a magyarok, egy friss, az unióra vonatkozó közvéleménykutatás adatai szerint, amelyet D. Kovács Ildikó adott közre a 24.hu hasábjain. A kutatásban megkérték a válaszadókat, hogy jelöljék meg 19 szakpolitikai terület esetében, véleményük szerint mi lenne az ideális: nemzeti hatáskörben kellene lennie, kizárólag EU-s hatáskörben kellene lennie, vagy közösen kellene szabályozni? A válaszok alapján nyolc olyan terület van, ahol a magyarok abszolút többsége kizárólag tagállami hatáskört szeretne, míg kilenc szakpolitika esetén az integrációpártiak vannak abszolút többségben.
- Az energiapolitika,
- az igazságügy és bűnüldözés
- vagy a környezetvédelem területén
inkább uniós együttműködést szeretnének. Fontos hozzátenni, hogy az integrációpárti válaszadók döntő többsége megosztott hatáskört szeretne, és a magyaroknak csak a 2–8 százaléka szeretne kizárólag EU-s hatáskört az egyes szakpolitikák esetén.

A legegyértelműbb a környezetvédelem (ezen belül a hulkladékgazdálkodás) sorsának reménybeli munkamegosztása. Az írást érdemes teljes egészében végigolvasni.