A napelemek első generációja lassan eléri élettartamának végét, és a világnak ígazából fogalma sincs, mit kezdjen az elöregedett panelekkel – írja tegnapi számában a The Verge, és szemlézi a cikket ma több internetes hazai felület, legbővebb terjedelemben a neokohn illetve a hírolvasó. A napenergia kulcsfontosságú a klímaváltozási kormányprogramokban, de ahhoz, hogy maga a technológia fenntartható legyen, újrahasznosíthatónak kell lennie. Azonban távolról sem tartunk itt. Ha ma egy napelem elpusztul, valószínűleg kétféle sors vár rá: az aprítógépben vagy a hulladéklerakóban végzi – írja a The Verge. Az újrahasznosítók általában eltávolítják az alumíniumkeretet, leválasztják a rézhuzalokat a hátoldalról, és felaprítják panelt, amelyet zúzott üvegként értékesítenek. A probléma az, hogy sokkal olcsóbb ez a megoldás, mint kinyerni az esüstöt illetve szilíciumot. .Márpedig ezüstből komoly hiány mutatkozik a világban, a napelemes szilícium előállítása pedig óriási energiát igényel. Többszöri felhasználása elengedhetetlen ahhoz, hogy a napenergia-ipar villamosenergia-igénye és szén-dioxid-kibocsátása alacsony legyen. Karsten Wambach, a PV CYCLE napelem-újrahasznosító nonprofit szervezet alapítója ugyanakkor elmondta a lapnak, hogy a napelemekben lévő ezüst és más nyomfémek visszanyerése nem biztos, hogy elérhető, a szilíciumcellák polimerektől és más anyagoktól való elválasztása során fellépő veszteségek miatt.
– A világ nem készült fel arra, hogy mit teszünk ezzel a technológiával, ha egyszer elöregszik – összegzett a szakértő –, és ez ökológiai katasztrofához vezethet – tette hozzá. Ezzel együtt az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói abban bíznak, hogy egy új újrahasznosítási folyamat révén, amely vegyi anyagokat használ a nagy értékű fémek és anyagok, például az ezüst és a szilícium visszanyerésére, talán sikerül eredményeket elérni. A csapat reményei szerint három éven belül sor kerülhet egy kísérleti üzem létrehozása.
Illusztrációnk az eredeti cikk fényképfelvétele: napelempark Chilében.
