Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-toolbelt domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web84/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Napelem-szemét krízis a láthatáron | Dél-kom Intranet


A napelemek első generációja lassan eléri élettartamának végét, és a világnak ígazából fogalma sincs, mit kezdjen az elöregedett panelekkel – írja tegnapi számában a The Verge, és szemlézi a cikket ma több internetes hazai felület, legbővebb terjedelemben a neokohn illetve a hírolvasó. A napenergia kulcsfontosságú a klímaváltozási kormányprogramokban, de ahhoz, hogy maga a technológia fenntartható legyen, újrahasznosíthatónak kell lennie. Azonban távolról sem tartunk itt. Ha ma egy napelem elpusztul, valószínűleg kétféle sors vár rá: az aprítógépben vagy a hulladéklerakóban végzi – írja a The Verge. Az újrahasznosítók általában eltávolítják az alumíniumkeretet, leválasztják a rézhuzalokat a hátoldalról, és felaprítják panelt, amelyet zúzott üvegként értékesítenek. A probléma az, hogy sokkal olcsóbb ez a megoldás, mint kinyerni az esüstöt illetve szilíciumot. .Márpedig ezüstből komoly hiány mutatkozik a világban, a napelemes szilícium előállítása pedig óriási energiát igényel. Többszöri felhasználása elengedhetetlen ahhoz, hogy a napenergia-ipar villamosenergia-igénye és szén-dioxid-kibocsátása alacsony legyen. Karsten Wambach, a PV CYCLE napelem-újrahasznosító nonprofit szervezet alapítója ugyanakkor elmondta a lapnak, hogy a napelemekben lévő ezüst és más nyomfémek visszanyerése nem biztos, hogy elérhető, a szilíciumcellák polimerektől és más anyagoktól való elválasztása során fellépő veszteségek miatt.

– A világ nem készült fel arra, hogy mit teszünk ezzel a technológiával, ha egyszer elöregszik – összegzett a szakértő –, és ez ökológiai katasztrofához vezethet – tette hozzá. Ezzel együtt az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói abban bíznak, hogy egy új újrahasznosítási folyamat révén, amely vegyi anyagokat használ a nagy értékű fémek és anyagok, például az ezüst és a szilícium visszanyerésére, talán sikerül eredményeket elérni. A csapat reményei szerint három éven belül sor kerülhet egy kísérleti üzem létrehozása.

Illusztrációnk az eredeti cikk fényképfelvétele: napelempark Chilében.