Karácsony közeledtével mind több sajtóorgánum kér hosszabb-rövidebb lélegzetű szépirodalmi írást holdudvarához tartozó szerzőitől. Az Index-ben a pécsi kötődésű Kukorelly Endre (ő kapta idén a Hummel-Jelenkor Szépirodalmi Díjat) a szemtet választotta tárcája témájául. Az írás címe: Zöld. Kedvcsinálóul álljon itt egy kis, rövid részlet:
Minap hazafelé fölvettem a járdáról egy szétszakadt nejlonzsákot, és belenyomtam a kukába. Többen látták. Nem én dobtam el, én vettem föl, sodorta a szél, ráléptem. Ahogy lehajoltam a zsákért, két diáklányforma megtorpant előttem a csodálkozástól. Néznek, egymásra néznek. Egy középkorú nő értetlenkedő arca. Pár napja az Omszki-tónál egy zacskóba összeszedtem a szemetet. Kijöttem a vízből, fogtam a zacskót, belehajigáltam a cuccot. Az egyik bokor tövéből bottal kipiszkáltam egy újságpapírba csomagolt nagyobbacska valamit.
A teljes tárca itt olvasható el:
https://index.hu/velemeny/2021/12/20/zold-kukorelly-endre-tarca/