
Ezúton szeretnénk felhívni minden munkatársunk figyelmét, hogy rendkívül veszélyes bármilyen olyan vezetéket
(mobiltelefon- és laptoptöltő vagy egyéb zsinór) a konnektorban felejteni, amely végén nem található készülék.
Azonkívül, hogy folyamatosan áramot fogyaszt az adott vezeték (legtöbbször a transzformáció miatt), túlmelegedés hatására tüzet is okozhat.
A gyári töltőkkel kevesebb a probléma a zárlat miatt, de azokra sincs garancia.
Ebben a témában az alábbi két cikk ad részletesebb tájékoztatást.
1.) Konnektorba dugta a töltőt, leégett az egész ház – ezért figyeljünk nagyon oda erre!
Gyakori az, hogy az emberek töltőn hagyják a tárgyaikat, ismerünk olyat is, aki úgy megy el otthonról, pedig nagyon veszélyes, mint ez a tragikus magyar példa is mutatja. RTL riport.
Ebbe a hibába újra és újra beleesnek az emberek.
Családi háznak kell minden évben porig égnie, rosszabb esetben emberek is bennégnek amiatt, mert egyesek elfelejtik kihúzni a töltőt.
A töltőt ugyanis ha konnektorba dugjuk, nem szabad csak úgy ott hagyni.
Időnként érdemes ránézni, de legjobb, ha az adott helyiségben tartózkodunk, és figyelünk rá közben. Elég egy rövidzárlat és máris megvan a baj.
A konnektorban hagyott telefontöltő miatt éghetett le egy hétgyerekes család háza Pilisvörösváron, néhány hete.
A 17 éves fiuk megsérült, miközben próbálta oltani a lángokat, mert a födém beszakadt alatta, több métert zuhant és a sérülések miatt napokig kórházban volt.
A tűzben mindenük odaveszett, most ismerősöknél húzzák meg magukat.
A környéken élők gyűjtést indítottak, hogy a család még a téli mínuszok beállta előtt felújíthassa a leégett házat.
Az egyik kislány, Vanda a stábnak elmondta, hogy az RSG bajnoki érmei és serlegei is odavesztek, és a zongorája is a tűz áldozata lett.
A tűzben a festőművész apa munkái is megsemmisültek. Várkonyi Balázs azt mondta, hogy egy új alkotást tervez, ami kapcsolódni fog a családot ért veszteséghez, a tűzhöz.
A tűzoltók megállapították, hogy a gyerekszobában a konnektorba bedugott töltő zárlata okozta a tüzet.
A tűzoltók azt mondják, hogy a nem használt töltőt ki kell húzni.
2.)

A telefontöltő azonban biztos nem az egyetlen rejtett áramzabáló az otthonában! A TECHBOOK megkérdezte a szakértőt, hogyan hat az állandó stand-by üzemmód (készenléti üzemmód) az energiaszámlánkra.
Minden töltő, amit állandóan a konnektorban hagyunk, olyan, mint egy csöpögő vízcsap. Ebben a transzformátor a ludas, mert akkor is áramot fogyaszt, ha nem csatlakoztatunk készüléket, például mobilt hozzá. A trafó alakítja át a feszültséget 230 voltról a szükséges mértékűre.
Hogyan vehetjük észre, hogy egy készülék áramot fogyaszt?
Elég egyszerűen megfogni a töltőt ahhoz, hogy kiderítsük, akkor is zabálja-e az energiát, ha nincs készülék rácsatlakoztatva: Ha meleg, akkor áram alatt van.
Ugyanez vonatkozik egyébként az elektromos fogkefe, a borotva, a fényképezőgép vagy a laptop és az asztali számítógép töltőjére is.
Bár ezeknek a készülékeknek általában nem magas az áramfelvétele, de egy év azért majdnem 9000 órából áll. Így minden egyes, a konnektorban felejtett töltő esetében akár több kilowattóra feleslegesen elfogyasztott áram is összejöhet. Ráadásul vannak olyan akkuk, amelyek tönkre mehetnek a túltöltéstől.
Válasszuk le a hálózatról a használaton kívüli töltőket!
Vagy húzzuk ki a konnektorból a töltőt is, ha feltöltöttük a telefont, vagy használjunk külön kapcsolható elosztót. A legtöbb telefont már átállíthatjuk energiatakarékos üzemmódra, ezt aktiválva tovább bírja az akku. Még jobb, ha kikapcsoljuk a mobilt, amennyiben hosszabb időn keresztül nem használjuk.
(Forrás: techbook.de)